تبلیغات
آتلیه احجام آتلیه معماری پردیسان - مقاله ها ( فرق حجم با پرسپکتیو )
 
آتلیه احجام آتلیه معماری پردیسان
درباره وبلاگ


آتلیه احجام ، دانلود فایل های معماری ، کتاب ، مقاله ، پروژه های دانشگاهی ، نقشه های معماری ، پاورپوینت و اسلاید

مدیر وبلاگ : حسن ابراهیمی
نویسندگان
نظرسنجی
آتلیه احجام را چگونه ارزیابی می نمائید.یکشنبه 23 مرداد 1390 :: نویسنده : حسن ابراهیمی

فرق حجم با پرسپکتیو :

با عرض سلام خدمت دوستان محترم   

جهانی که در آن هستیم و با هر آنچه که در آن موجود هست و در پیش روی چشمان ماست ، اعم از اجسام طبیعی و یا اجسام مصنوعی ، تشکیل شده اند از احجامی که دارای ابعاد و اندازه های گوناگونی هستند ، که هر کدام از آنها دارای شکل و فرم و طرح مخصوص به خود ( بنا بر جرمی که در فضا اشغال میکنند و یا همان ظرف جسمی که اجسام دارند ) می باشند.

                                                                     

با عرض سلام خدمت دوستان محترم

جهانی که در آن هستیم و با هر آنچه که در آن موجود هست و در پیش روی چشمان ماست ، اعم از اجسام طبیعی و یا اجسام مصنوعی ، تشکیل شده اند از احجامی که دارای ابعاد و اندازه های گوناگونی هستند ، که هر کدام از آنها دارای شکل و فرم و طرح مخصوص به خود ( بنا بر جرمی که در فضا اشغال میکنند و یا همان ظرف جسمی که اجسام دارند ) می باشند.

و هر جسمی به خودی خود تنها حجمی است که بخشی از فضا را اشغال کرده است ، و در خلأای از پرسپکتیو به سر می برد ، و وجوه آن به عنوان یک حجم مستقل و منفک شده از پرسپکتیو در فضا جای دارند. و اما پرسپکتیو یک حجم زمانی عینیت می یابد که یک دستگاه بصری پای به عرصۀ فضایی نهد و به عنوان کانون دید ناظر با فاصلۀ معینی از حجم قرار گیرد ، و به آنگونه از دریافتی که دستگاه بصری تصویری از حجم را دریافت میکند و به تصویر میکشد را پرسپکتیو گویند ، یعنی به این نوع دریافت که بر اساس دریافت ساختمان دستگاه بصری طی فاصله ای مشخص از جسم صورت میگیرد پرسپکتیو گویند.

در اینجا لازم به ذکر است که چرا عنوان ( فاصله ای مشخص ) را برای این نوع دریافت بکار می بریم؟ چون باید در نظر بگیریم ، اگر فاصله ای نا مشخص در کار باشد ، دستگاه بصری چه تصویر و یا دریافتی ( که همان پرسپکتیو است ) از حجم یک جسم میتواند داشته باشد؟ یک دریافت زمانی دریافت است که ما با فاصله ای معین و مشخص از چیزی آن را دریابیم ،چنانچه این فاصله نامشخص باشد ، دریافت نیز جنبه ای نامفهومی به خود میگیرد و دریافت نامفهوم نیز جنبه ای غیرقابل درک پیدا میکند ، پس در نتیجه هر دریافتی باید تحت شرایطی خاص و اصول مربوط به آن قابل درک باشد ، از اینرو فاصلۀ مشخص و معین بین جسم و دستگاه بصری از ضروریات و اصول دریافت پرسپکتیو می باشد.

البته در پرسپکتیوهای محوری ، حجم در حالتی قرار میگیرد که دید ناظر بر وجوه ای از حجم که در مقابل آن است اشراف دارد ، اما فاصلۀ معین بین دستگاه بصری با حجم وجود ندارد ، زیرا پرسپکتیو بر اساس زاویه های تعیین شده ( ایزومتریک ، دیمتریک ، تریمتریک ، آکزونومتریک و کاوالیر ) تعریف شده اند ، این پرسپکتیوها بر اساس اندازه و زاویه و جهت دید پرسپکتیو ، به صورت محوری و مختصاتی ترسیم می شوند.

و اما در پرسپکتیوهای مرکزی یا نقطه ای ( یک نقطه ای ، دو نقطه ای ، سه نقطه ای ) که خارج از حوزۀ دستگاه مختصات ، احجام به تصویر کشیده می شوند ، تنها فاصلۀ کانون دید ناظر با حجم و جهت دید مورد بررسی قرار میگیرد ، و احجام به صورت طبیعی یعنی همانطور که در طبیعت دیده می شوند ترسیم می شوند.

فرق بین حجم و پرسپکتیو :

در ادامه بحث میخواهیم بدانیم ، آیا حجم همان پرسپکتیو است ؟ جواب این سوال را می توانیم با ورود به دنیای احجام در فضای بیکران ذهن و با بینش و دیدی فضایی در شناخت و درک صحیح احجام و با تأمل در اشیاء و اجسام جستجو کنیم . بطوری که مفهوم واقعی از حجم و پرسپکتیو را دریابیم.

حجم بعدی است که اشیا دارند و همان شکل جسمی آنهاست ، و یا به تعریفی دیگر می توان گفت حجم لباسی است برتن جسم.

اما پرسپکتیو ، تشخیص حجم و ابعاد شکلی یک جسم معطوف به دید ناظر است ، یعنی آنگونه ای که یک ناظر با چشم خود یک جسم را با نسبت به فاصله و زاویه ای که با جسم دارد مشاهده و تصویر آن را دریافت میکند. پس یک جسم فقط دارای یک حجم است ، اما پرسپکتیو یک جسم می تواند بی نهایت و یا به عبارتی دیگر بی شمار باشد و این ، فقط بستگی به موقعیت دید ناظر از لحاظ زاویه و فاصله دیدش با جسم را دارد.

برای درک بهتر این مفهوم ، ما حجمی از یک مکعب را نسبت به محورقائم در مرکز حجم به چرخش در می آوریم و می بینیم که به هنگام چرخش ، لحظه به لحظه پرسپکتیو حجم در حال تغییر و دگرگونی است ، یعنی در تجسمی انیمیشنی از حرکت دورانی مکعب و تجزیۀ این انیمیشن به فریم های ضبط شده در هر لحظه در می یابیم که هر فریم آن دارای تصویریست که با تصویر فریم های دیگر در لحظات دیگر متفاوت است.

معماران و طراحان با ترسیم پرسپکتیو از حجم یک جسم ، سعی در بیان و توصیف چگونگی حالتهای گوناگون یک حجم دارند ، وهدف از به تصویر درآوردن یک حجم به شکل پرسپکتیو برای این است ، که قبل از مرحله ساخت و اجرای حجم ذهنی (تصوری که از حجم در ذهن داریم ) می توان بدین وسیله به حالتها و فرمها و شکلها و زیبائی ها و اندازه ها و در کل به تمامی جنبه های مورد نیاز برای درک و تجسم یک حجم پرداخته و از این طریق حالتها و چگونگی یک حجم بیان و توصیف و مورد مطالعه قرار میگیرد.

در ادامه به تعاریفی دیگر ، حجم و پرسپکتیو را مورد مطالعه و بررسی قرار میدهیم :

اگر جسم ثابت و دید ناظر ثابت باشد ، تنها یک پرسپکتیو از حجم آن جسم قابل رؤیت است.

اگر جسم ثابت و دید ناظر در حرکت باشد ( و یا بالعکس ) ، پرسپکتیو حجمی جسم در حال تغییر و دگرگونی است. در این حالت بیش از یک پرسپکتیو حاصل می گردد. پرسپکتیو تجسم عینی حجم است خواه در خیال ( در وادی ذهن ) ، خواه در مقابل دید ناظر. پرسپکتیو منظری است در مقابل دید ناظر.

در طبیعت اجسام تنها دارای دو حالتند ، یا طبیعی هستند و یا مصنوعی ( طبیعت جاندار ، طبیعت بی جان ) ، اما احجام فاقد این خصوصیات هستند ( نه جاندار هستند و نه بی جان هستند ) ، و روش ترسیم پرسپکتیو در انواع مختلفش ( محوری و مرکزی ) در هر دو حالت از اجسام ( طبیعی و مصنوعی ) به یک شیوه میباشد.

حجم مقدار فضایی است که یک جسم در طبیعت اشغال میکند. حجم هر مقدار که بزرگ باشد در ذهن جای میگیرد.

حجم پوستۀ خارجی جسم است. حجم لباسی است نازکتر از ورق هوا که اندام جسم را می پوشاند. حجم پیوسته با جسم است و هیچگاه از آن جدا نمیگردد.

شکل حجم همراه با تغییر در شکل جسم ، تغییر می کند. اگر جسم بشکند ، حجم نیز شکسته می شود. اگر جسم رشد کند ، حجم نیز رشد میکند. حجم تنها یک صورت به تبعیت از صورت جسم دارد.

حجم فاصله ایست بین جسم و هوای اطراف جسم.

قوۀ تخیل و ادراک ذهنی تنها حجم اجسام را خلق می کند ، و قوۀ کار و نیرو خود اجسام را.

پایان مقالۀ فرق بین حجم و پرسپکتیو – نویسنده : حسن ابراهیمی . با تشکر ( آتلیه احجام )

 

نوع مطلب : مقاله ها، 
برچسب ها : آتلیه احجام، مقاله، پرسپکتیو، حجم، ایزومتریک، دیمتریک، تریمتریک، آکزونومتریک، کاوالیر،
لینک های مرتبط :
سه شنبه 17 مرداد 1396 09:12 ق.ظ
I every time emailed this blog post page to all my associates, since if like to read it then my contacts will
too.
یکشنبه 15 مرداد 1396 07:03 ق.ظ
When I initially commented I seem to have clicked on the -Notify me when new
comments are added- checkbox and now whenever a comment is added I recieve four emails with the exact same
comment. There has to be an easy method you can remove me from that
service? Thanks a lot!
سه شنبه 10 مرداد 1396 09:31 ب.ظ
Good post! We will be linking to this great post on our website.
Keep up the great writing.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 04:13 ب.ظ
Nice blog right here! Also your website quite a bit up
fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link
in your host? I want my site loaded up as fast as yours
lol
چهارشنبه 2 آذر 1390 10:08 ق.ظ
درود بر تو در این راه موفق باشی
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت

قالب میهن بلاگ تقویم جلالی